İLETİŞİM
İLETİŞİM

Yolunu Belirle

      İhtiyaçlarımızı düşünerek yaşarız öyle değil mi? Daha iyi bir geleceğe daha iyi imkanlara sahip olmak için en iyi eğitimi almak isteriz.En iyi şartlarda çalışmak isteriz.Ve hep daha fazla kazanmak isteriz. Bunların hepsi ihtiyaçlarımızı karşılamak içindir aslında. Fiziksel ihtiyaçlar için bu kadar emek verirken ruhsal ihtiyaçlarımız?

Oysa farkında olmadan yaşamımızı yönlendiren ihtiyaçlar vardır.Sevilme, inanma, güvenme gibi…

Bunları kendi içsel dünyamızda karşılayamazsak dışardan almak isteriz. Kendini yeterince sevmeyen birinin çevresindekiler tarafından daha çok sevilmeye ihtiyaç duyması gibi.Ruhsal gereksinimlerimiz istedikleri karşılığı bulamayınca kişi benliğinden uzaklaşır,tatminsiz ve mutsuz olmaya başlar.Düşünün ki fiziksel ihtiyaçlarımızı kendimiz karşılayamıyoruz ve hep etrafımızdakilerden destek bekliyoruz ne kadar rahat olunabilir.Aslında aynı şey….

Benlik üç bölümden meydana gelir beden,zihin,ruh.Bedeninin yaptığı bir aktiviteyi zihnin onaylamaz ruhun desteklemezse bu tamamen boşa harcanmış bir andan ileri gidemez.

Aikido bu üç ana bölümüde doyuma ulaştıran bir meditasyon anıdır aslında.Çalışmanın amacına ulaşması için bedenen yaptığın eylemi zihnin önerir ve ruhen partnerine teslim olur ve güvenirsin.O an ruhun doymaya başlar.Bu savaş sanatının içinde kendine yer bulabilen herkes çalışma esnasında kendine ne kadar güvendiğini hisseder.Tıpkı beden kaslarının çalıştıkça güçlenmesi gibi,ruhun ve zihninde her çalışmada daha da güçlenir.

Kişi bir süre sonra içsel dünyasındaki doyumun verdiği huzurun günlük yaşantısına olan yansımasını hissedecektir.

Ai - uyum demektir.Önce kendi bedenine uyum sağlarsın sonra partnerine.Karşı gelmezsin,değiştirmeye çalışmazsın uyum sağlarsın.Hayatın kendiside böyle değilmi?Uyum sağlayabildiğimiz her an kendimizi daha huzurlu hissetmezmiyiz? Ai`nin bir diğer anlamı ise sevgidir.Uyum ve sevginin tarifsiz ayrılmaz bütünlüğüdür.

Ki - tüm varlıklarda olan yaşam enerjidir.Ki enerjisi hara denilen bir bölgede depo edilir.Hara göbek deliğinden biraz içeride ve tıpkı bir girdap gibi dönen bir enerji bölgesidir.Ki enerjisi burada toplanır.Enerjilerden yalnız doğru kullanıldığında fayda beklenebilir.

Enerjiye dışardan bakanlar yalnız hayal kurar, içinde hissedebilenler ise uyanış yaşarlar. Yaşam enerjisi Ki`yi isminde barındıran bir savaş sanatı size bu enerjiyi doğru yönlendirebilirmi?

Do - yol ve yaşam şekli anlamına gelir.Aslında kişinin kendi hayatı onun yoludur.Neden yol?Seçimlerimizle yolumuzu değiştirebilirmiyiz.Kesinlikle evet .Varacağımız son hepimizin aynı olsada gidilecek yolu kendimiz tayin ederiz.Kimi ilmek ilmek yolunu işler,kimi nerde olduğunu farketmeden sona doğru yaklaşır.

Aikido bedenen yapılan eylemi zihinle harmanlayıp enerjiyle yönlendirebilmektir.

Özbenliğini sevgi ile uyum içinde harmanlayarak,sahip olduğunuz enerjiyle YOL`a devam etmeniz dileğiyle…

 

Seçil Sever

Aikidoka


Keşfet

aikido, ingiltere, london, halis duran, eğitim, seminer,

UAAP İngiltere Semineri

İngiltere,  London Aikido -  Aikido Gelişim Semineri 18 Kasım 2012 Yurtdışı faaliyetlerimiz Amerika'dan sonra İngiltere' de kardeş dojolarla Aikido..
aikido, edirne, halis duran, seminer, büyük grubu aikido dersleri, haber, her yerde aikido

UAAP EDİRNE SEMİNERİ

UAAP EDİRNE AİKİDO TEKNİK GELİŞİM SEMİNERİ UAAP Uluslararası Aikido Akademi Platformu EDİRNE Aikido Teknik Gelişim Seminerini başarı ile tamamladık. 5.Dan Halis Duran Sensei..
huzurlu çocuklar, çocuk gelişimi, aikido, eğitim, antrenör, haber, ataşehir, brandium, almanya, halis duran

Çocuklar ve Huzur

ÇOK YAKINDA ... 
aikido, çocuk eğitimi, kartal, pendik, ataşehir, göktürk, etiler, halis duran, istanbul, çocuk gelişimi

6-9 Yaş Çocuk Gelişimi

UAAP 6 - 9 YAŞ ÇOCUK GRUBU EĞİTİMİ  Sağlıklı, özgüveni yüksek, sosyal ve disiplinli nesiller yetiştirmek için çocukları küçük..