İLETİŞİM
İLETİŞİM

AIKIDO İLE TANIŞMAK VE AIKIDO İLE YAŞAMAK

AIKIDO İLE TANIŞMAK VE AIKIDO İLE YAŞAMAK

Hayatın ne getireceği, hangi yoldan gideceğin, kimlerle beraber olacağın ve bu yaşamda sahip olduğun yaşam gücünün nereden geldiği gibi sorular zaman zaman aklına gelir birçoğumuzun fakat birçoğumuz da önemsemez. Hayat olduğu gibi akarken düşüncelerinizin bir süzgeçten geçtiğini ve aklınızın bir köşesinde, sonu belirsiz ama temeli sağlam bir yola çıktığınızı ve var olan gücün etrafınızdaki kişilerle, çevrenizle bütünleşip uyum içinde devam ettiğini düşünün. Bu çok uzun bir hayat yolu aslında AIKIDO’nun başlangıcı.

Çok değil Aralık 2015’te, Sayın Ahmet Almış sayesinde tanıştım AIKIDO ile. Bir iki gün ara ile başladık. Hayatımda neler değişti ben bile şaşırıyorum aslında. Tarif etmek zor. İlk günümü hatırlıyorum. Okula yeni başlamış bir öğrencinin heyecanı ve hevesi. En önemli unsur aslında size yol seçenekleri sunan ve istediğiniz yolu seçmenizde sizinle birlikte hareket eden, saygısından, nezaketinden ve disiplininden taviz vermeyen Sensei’nizin olması. İşte o kişi 5. Dan Halis Duran Sensei.

Hocamın dediği gibi “Bu çok uzun bir yol ve bu yolda yaşanacak, öğrenilecek çok şey var. Eğer bununla yaşamazsanız sizi zaten kabul etmeyecektir. Zincirin halkaları gibi düşünün, aradan bir halka koparsa, kopan halka gidecek yok olacak ve arkadaki diğer halka önündekine kenetlenecek ve bir daha giden halka geri gelmeyecek. Çalışmak ve çok çalışmak gerek.” işte o heyecan ve heves ilk günkü gibi devam ediyor.

AIKIDO dışarıdan bakıldığında, hiçbir bilgi sahibi olmayanlar için “karşındakinin gücünü kullanıp onu etkisiz hale getirme” gibi yorumlanır, bir nebze doğru olabilir ama temelinde çok derin anlamlar taşıyan bir felsefe, bir yaşam biçimi olduğunun bilgisini vermek isterim. Çünkü AIKIDO bir SANATtır ve bizler yani aikido öğrenmeye istekli kişiler, AIKIDOKA’lar birer sanatçı adayıyız. Sanatın şiddetlisi mi olurmuş diye bir soru gelebilir akla, bu aslında hayatta kalabilme savaşıdır. Yani SAVAŞ SANATI’nın ta kendisidir.

Her ders başında ve sonunda, Sensei’ye ve Mindere selam veriliyor. Sizce böylesine saygın bir sanatın, masum ve iyi kişilere zarar verebileceğini düşünebilir misiniz? Aksine yaşamak ve yaşatmak için tüm bedenini siper eden bir kültür var ortada. İki kişi çalışmaya başlamadan önce birbirine mutlaka selam veriyor. “Domo arigato gozaimasu” Japonca teşekkür ederim demek. Fakat buradaki teşekkür, çalışmaya başlamadan önceki selamda “benimle çalışmayı kabul ettiğin için teşekkür ederim” ve çalışma sonundaki selamda “benimle çalıştığın için, bedenime ve ruhuma nazik davrandığın için teşekkür ederim” anlamına geliyor. Sanattaki inceliği görebiliyor musunuz? Bunu anlamak için gerçekten yaşamak lazım.

Bu, bir tür kendini savunma ve ruhsal gelişim için bir öğreti aynı zamanda. Ben çok güçlüyüm aikido öğreneceğim, kimse benim karşımda duramayacak gibi bir düşünce ile başladığınız zaman inanın çok geçmeden aikido sizi zincirin dışına atacaktır.

Halis Duran hocamdan alıntı yaparak “Önce ruhunuz hissedecek, sonra duyularınız, kendinizi, enerjinizi saklamayı bileceksiniz, vücudunuz istemeseniz de size yardımcı olacak ve kendini koruyacak ama önce çok çalışmalı ve ruhunuzu özgür bırakmalı ve hissetmelisiniz.” İşte burada ne yaptığınızın farkına varıyorsunuz ve zarar vermekten çok uzlaşı ve uyum yoluna gidiyorsunuz. Hocamın hep örnek verdiği bir durum: “Çok iyi aikido biliyor olabilirsiniz ama adam size silahı çeker ve vurur hiçbir şey yapamazsınız o yüzden her durumda sakin olmalı ve uzlaşmalısınız çünkü bir tane canınız var, gerekirse kaçacaksınız ve bu korkaklık değil, sizin, yaşamı seçtiğinizi gösterir. Belki orada adam sizi silah ya da bıçakla öldürecek. Sonra? Uzlaşamıyorsanız Kaçın ve düşünmek için kendinize zaman verin. Baktınız kaçma ihtimaliniz yok o zaman kendi silahınızı, bedeninizi kullanın, karşınızdakinin enerjisini kullanın, fakat unutmayın tüm olasılıklar, yaşam ile ölüm fifty fifty.”

Yolda yürürken akılımın bir köşesinde her zaman aikido var artık. Bu bir öğreti ve bizim öğreneceğimiz çok şey var, daha yolun başında bile değiliz. Kendimize yol seçmek için temeller oluşturuyoruz. Yıllar geçtikçe, anlamları kavradıkça, aikido öğrenmeye başlayacağız. Şimdi öğrendiklerimiz ise ruhunuzu özgür kılmaya çalışmak.

Yazılacak söylenecek daha çok şey var, çünkü bu bir okyanus, siz ne zaman isterseniz o zaman sizi bekliyor olacak. Yolumuzun nasıl olacağını bilemiyorum fakat tek bildiğim yolumuzun bir şekilde Halis Duran hocamla kesiştiği, mükemmel bir ailenin içine girdiğim, tanıştığım arkadaşlarım ve hocalarım ile birlikte gerçekten, ruhum, hayatım ve kendim için iyi bir karar verdiğimdir. Umarım bu ışık tüm AIKIDO ile tanışamayan ve yaşayamayanlara yol olur.

Teşekkürler Saygıdeğer Hocam 5. Dan Halis Duran Sensei ve Uluslararası Aikido Akademi Platformu (UAAP) ailesi.

ÇAĞLAR İLİ