İLETİŞİM
İLETİŞİM

JAPON GÜLÜ

 
Pınarnur KESBİÇ  / UAAP Siyah Kuşak
 

 

JAPON GÜLÜ

Latince adı "Çin gülü" anlamına gelse de Türkçede kullanılan "Japon gülü" adı çiçekçilerde ve halk arasında çok yaygındır. Ankara ve İstanbul gibi bölgelerde saksılarda yetiştirilen bitki, Akdeniz ve Ege sahillerinde bahçelerde yaygın biçimde görülür.
 
 
HABİTAT
Tropik ve sub-tropik iklimlerde yaşar. Hafif kuru, kireçli, tuzluluğa dayanıklı toprakları tercih eder.
 
KULLANIMI

Geleneksel Çin tıbbında da kullanılan bitki, süs bitkisi olarak yaygındır. Park ve bahçe düzenlemelerinde çiçekleri nedeniyle tercih edilir. Tek tek veya gruplar halinde kullanılabilir.

Türkiye'de de halk arasında iri ve gözalıcı çiçeklerinden dolayı yaygın biçimde yetiştirilir. İstanbul ve Ankara gibi nispeten soğuk bölgelerde saksıda (kışın içeriye almak için) yetiştirilen bitki, Ege ve Akdeniz sahillerinde saksı yerine bahçede bakılır. İzmir'in sahil kesimlerindeki evlerin bahçe duvarlarında ve balkonlarda sıkça görülen çiçeklerdir. Dalları örülerek farklı biçimler vermeye uygun olan bitkinin çiçekleri bir iki gün taze kalsa da yeni çiçekleri açtığından üzerinde çiçek eksilmiyor.

SEMBOL OLARAK

Malaycada bunga raya adı verilen bitki Malezya'nın millî çiçeğidir

İri ve göz alıcı çiçeklere sahip olan Japon gülü (Çin gülü), yaygın biçimde saksılarda ve süs bitkisi olarak bahçelerde yetiştirilir. Çiçekler uzun saplı, çok göz alıcı, iri, beyaz ve kırmızı başta olmak üzere çok farklı renklerde olabilir.

 

KAYNAKÇA = Vikipedi